Dieta bezmleczna i dieta bezlaktozowa - jak powinny wyglądać?
Jeszcze 10 lat temu po mleko roślinne musieliśmy wybierać się do sklepu ze zdrową żywnością, a produkty bez laktozy nie były nam w ogóle znane. Dzisiaj dostaniemy je w prawie każdym sklepie i to w niewiele wyższej cenie, niż tradycyjne.
Zanim jednak sięgniemy po te produkty, warto zadać sobie pytanie, czy na pewno ich potrzebujemy. Wskazaniem zdrowotnym do eliminacji laktozy z diety jest jej nietolerancja, natomiast do całkowitego wykluczenia produktów mlecznych - alergia na białka mleka krowiego. Szczegółowe informacje o obu tych schorzeniach znajdziesz w artykule: Kiedy i jak wykluczyć nabiał z diety?
Zanim jednak sięgniemy po te produkty, warto zadać sobie pytanie, czy na pewno ich potrzebujemy. Wskazaniem zdrowotnym do eliminacji laktozy z diety jest jej nietolerancja, natomiast do całkowitego wykluczenia produktów mlecznych - alergia na białka mleka krowiego. Szczegółowe informacje o obu tych schorzeniach znajdziesz w artykule: Kiedy i jak wykluczyć nabiał z diety?
Jednak nie zawsze decyzja o wykluczeniu nabiału z diety wynika ze wskazań zdrowotnych. Czasem powodem są przekonania etyczne (np. stosowanie diety wegańskiej), podążanie za trendami żywieniowymi lub po prostu - kwestie smakowe.
Niezależnie od tego, z jakiego powodu decydujemy się na którąś z tych diet, warto zapoznać się z nią bliżej. Jak dokładnie powinna wyglądać dieta bezmleczna, a jak bezlaktozowa? Na co zwrócić uwagę podczas komponowania jadłospisu? Zapraszam do lektury!
Dieta bezmleczna - co wykluczyć?
Dieta bezmleczna, jak można się łatwo domyślić, wyklucza z jadłospisu mleko i wszystkie jego przetwory. Wskazaniem zdrowotnym do takiego ograniczenia jest alergia na białka mleka krowiego. Ponieważ już niewielka ich ilość może spowodować wystąpienie reakcji alergicznej, eliminacja musi być bardzo rygorystyczna i należy wykluczyć wszystko, co może zawierać nawet śladowe ilości białek mleka. Co w takim razie eliminujemy z diety?
- mleko krowie, kozie, owcze (białka zawarte w innych mlekach zwierzęcych są budową bardzo podobne do białek mleka krowiego, stąd konieczność eliminacji również mleka koziego i owczego)
- mleko bezlaktozowe,
- mleko skondensowane, w proszku,
- mleko acidofilne,
- śmietany i śmietanki,
- jogurty, kefiry, maślanki,
- sery twarogowe, ziarniste (serek wiejski),
- serki kanapkowe, topione, homogenizowane,
- ser mozzarella, feta,
- sery podpuszczkowe (żółte),
- sery pleśniowe,
- ser mascarpone,
- ser ricotta,
- bita śmietana,
- lody mleczne,
- cukierki mleczne (np. krówki),
- budynie na mleku,
- mleczna czekolada,
- kremy na bazie mleka czy śmietanki,
- masło.
Dodatkowo stosując dietę bezmleczną powinniśmy uważnie czytać etykiety. Mleko w składzie produktu może występować pod różnymi pseudonimami:
- kazeina,
- podpuszczka,
- laktoza,
- laktoalbumina,
- serwatka,
- aromaty białek,
- aromatyzowany karmel,
- aromaty naturalne,
- sztuczny aromat masła.
Dieta bezmleczna - jakie niesie zagrożenia?
Dieta bezmleczna wiąże się z eliminacją sporej ilości produktów. Dodatkowo nabiał, który wykluczamy z diety, charakteryzuje się dużą gęstością odżywczą. To znaczy, że produkty mleczne dostarczają wielu mikroelementów w stosunku do swojej kaloryczności, a składniki w nim zawarte są dobrze przyswajane przez organizm.
Dotyczy to szczególnie wapnia. Produkty mleczne stanowią najlepiej przyswajalne źródło tego pierwiastka. W tradycyjnej, zbilansowanej diecie, nabiał dostarcza nawet 80% całej puli wapnia. Wyjątkowo bogatym jego źródłem są sery żółte - już 5 plasterków pokrywa dobowe zapotrzebowanie.
Na szczęście z pewną dawką wiedzy i kreatywności możemy poradzić sobie bez nabiału w diecie i nie mieć problemów z niedoborami wapnia. Wśród produktów roślinnych jest sporo świetnych źródeł tego pierwiastka.
Roślinne źródła wapnia
- warzywa kapustne (kapusta, brokuł, brukselka, jarmuż),
- nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, groch, ciecierzyca, soczewica, soja),
- orzechy (zwłaszcza migdały i laskowe),
- nasiona (szczególnie maku i sezamu),
- suszone morele i figi,
- komosa ryżowa (quinoa), amarantus,
- tofu,
- wody wysokozmineralizowane (o zawartości minerałów co najmniej 1000 mg/l),
- napoje roślinne wzbogacane wapniem (migdałowe, sojowe, owsiane, kokosowe - większość tych produktów jest fortyfikowana taką samą ilością wapnia, jaka znajduje się w krowim odpowiedniku).
Dla osób spożywających ryby, bardzo dobrym źrodłem wapnia będą też drobnoościste ryby morskie, spożywane wraz ze szkieletem (szprotka, sardynka, sardela).
Warto zwrócić uwagę, że sama obecność wapnia w diecie nie wystarczy. Bardzo ważna jest też jego przyswajalność, czyli odpowiednie wchłanianie w jelicie. Wapń z produktów innych niż mleczne wchłania się słabiej, a dodatkowo utrudnić to mogą: kawa, herbata, alkohol i napoje gazowane. Stosując dietę bezmleczną jesteśmy narażeni na niedobory wapnia, dlatego zadbajmy o dobre jego przyswajanie i nie popijajmy posiłków wymienionymi napojami.
Inne produkty, których powinniśmy unikać w połączeniu ze źródłami wapnia, to rabarbar, szczaw i szpinak. Zawierają kwas szczawiowy, który może wiązać się z wapniem i uniemożliwiać jego wchłanianie.
Niedobory pokarmowe na diecie bezmlecznej
Poza wapniem nabiał dostarcza szeregu cennych składników i na diecie bezmlecznej może pojawić się ryzyko ich niedoboru. Jakie to składniki i gdzie je znajdziemy poza produktami mlecznymi?
- Białko - dostarczymy go z mięsem, jajkami, rybami, nasionami roślin strączkowych.
- Witamina A - znajdziemy ją w jajkach, wątróbce, tłustych rybach, a jej roślinną formę (beta-karoten) w marchewce, dyni, czerwonej papryce i szpinaku.
- Witamina B2 - jej dobrym źródłem jest mięso, ryby, jaja, produkty zbożowe pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, migdały oraz sezam.
- Witamina B5 - występuje w mięsie, jajach, pełnoziarnistych zbożach, otrębach i drożdżach.
- Witamina B12 - jej jedynym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego - mięso, ryby, jaja. Przy stosowaniu diety roślinnej należy ją suplementować.
- Fosfor - występuje w wielu produktach, m.in. fasoli, słoneczniku, migdałach, płatkach owsianych i kaszy gryczanej.
Dieta bezlaktozowa
O ile w przypadku diety bezmlecznej konieczne jest wykluczenie nabiału w każdej postaci, o tyle przy diecie bezlaktozowej nie ma takiej konieczności. Laktoza, czyli cukier mleczny, występuje w produktach mlecznych w różnej ilości. Część z nich zawiera śladowe ilości laktozy i ich spożycie jest bezpieczne dla osób z jej nietolerancją.
Ubogie w laktozę są sery żółte, pleśniowe i masło. Nieco większych ilości dostarczają mozzarella i feta, jednak sporo osób z nietolerancją laktozy może spożywać również te sery. Jednorazowa dawka laktozy, która będzie dobrze tolerowana, jest indywidualna dla każdej osoby. Dlatego warto obserwować swoje samopoczucie i występujące objawy, identyfikując co jest dla nas dobre.
Do produktów bogatych w laktozę należy mleko w każdej postaci. Krowie, kozie, owcze, pełne i odtłuszczone, w proszku, skondensowane - wszystkie będą powodować występowanie objawów nietolerancji laktozy. Podobnie przetwory produkowane z mleka, takie jak twarogi, sery ziarniste, śmietana, śmietanka i lody mleczne.
Wyjątkową grupą produktów mlecznych są produkty fermentowane, do których zaliczamy kefir, jogurt, maślankę i mleko acidofilne. Choć zawierają sporo laktozy, to w większej części jest ona odfermentowana przez bakterie, które naturalnie występują w tych produktach. Można powiedzieć, że mikroorganizmy wyręczają nas w procesie trawienia laktozy i dzięki temu wymienione produkty są bezpieczne na diecie bezlaktozowej. Dodatkowo przynoszą wiele korzyści dla zdrowia. Zawarte w nich szczepy probiotycznych bakterii zasiedlają nasze jelito grube i wpływają pozytywnie na jego funkcjonowanie. Regularne spożywanie fermentowanych produktów mlecznych może też poprawiać tolerancję laktozy.
Obecnie na rynku dostępne są liczne produkty mleczne w wersji bezlaktozowej - mleko, twarogi, jogurty. W procesie technologicznym zawarta w nich laktoza zostaje rozłożona do cukrów prostych - glukozy i galaktozy, które są bez problemu wchłaniane w jelicie i nie powodują dolegliwości. Co ciekawe, mleko z rozłożoną laktozą nabiera nowych walorów smakowych. Glukoza jest cukrem znacznie słodszym w odczuciu niż laktoza, dlatego mleko bezlaktozowe również jest słodsze w smaku niż tradycyjne. Często wykorzystuję to zjawisko w pracy z pacjentami, którzy nie wyobrażają sobie latte czy capuccino bez dodatku cukru. Zachęcam ich do spróbowania kawy z mlekiem bezlaktozowym, dzięki czemu otrzymują słodką kawę, bez użycia dodatkowego cukru.
Laktoza w produktach innych niż mleczne
Nabiał jest najbardziej powszechnym źródłem laktozy, ale nie jedynym. Dodaje się ją również do wielu produktów w celu poprawy ich smaku, zapachu czy konsystencji. Dlatego podobnie jak w przypadku diety bezmlecznej, warto czytać etykiety i szukać laktozy nawet tam, gdzie się jej nie spodziewamy. Potencjalne źródła laktozy to:
- chleb i produkty piekarskie (słodkie bułki, drożdżówki, chałki),
- zbożowe produkty śniadaniowe (takie jak musli, granole),
- mielonki mięsne,
- zupy w proszku,
- sosy sałatkowe,
- słodycze.
Niedobory pokarmowe na diecie bezlaktozowej
W porównaniu z dietą bezmleczną, dieta bezlaktozowa ograniczna niewielką ilość produktów spożywczych. Ponadto możemy korzystać z zamienników bezlaktozowych. W związku z tym, ryzyko niedoborów pokarmowych na diecie bezlaktozowej jest znikome. Jeśli przestrzegamy zasad zdrowego żywienia, dbamy o różnorodność diety i korzystamy z produktów sezonowych, nie musimy obawiać się o niedobory.
Warto zapamiętać!
Dieta bezmleczna i dieta bezlaktozowa należą do diet eliminacyjnych. Pierwsza wiąże się z wykluczeniem dużej ilości produktów, druga - niewielkiej lub nawet żadnej (uwzględniając zamienniki bezlaktozowe).
W przypadku eliminacji laktozy, zbilansowanie diety nie stanowi większego wyzwania. Za to przy całkowitym wykluczeniu nabiału z jadłospisu pojawia się ryzyko niedoborów pokarmowych. Elementem diety, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest wapń. Stosując dietę bezmleczną powinniśmy przede wszystkim:
- Zadbać dobre źródła wapnia - orzechy i nasiona, warzywa kapustne, tofu, drobnoościste ryby, wzbogacane mleka, wody mineralne.
- Ograniczyć składniki pogarszające jego wchłanianie - kawę, herbatę, alkohol, napoje gazowane (wykluczmy je podczas posiłku, w którym występuje wapń).
Stosując dietę bezmleczną lub bezlaktozową, pamiętajmy o tym, że białka mleka i laktoza mogą występować w innych produktach niż mleczne. Dlatego czytajmy etykiety, zawsze!
Piśmiennictwo
- Małczyńska T.: Uczulenie na mleko krowie. Alergia Współczesna. XII 1999, 3 (03), 9-12
- Dadas-Stasiak E., Kalicki B., Jung A.: Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatr Med Rodz 2010, 6 (2), 92-99
- https://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/495/2/produkty-bezlaktozowe/
- Podstawy dietetyki. Pod red. Bujko J. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2008
- Jarosz M., Traczyk I.: Alergie pokarmowe. W: Jarosz M: Praktyczny Podręcznik Dietetyki. Instytut Żywności i Żywienia, 2011, 223-232
- Walczak M., Grzelak T., Kramkowska M. i wsp.: Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia dzieci z alergią na białka mleka krowiego - badania pilotażowe. Nowiny Lekarskie 2013, 82, 2, 124–129
- Michalczuk M., Sybilski A.: Nietolerancje pokarmowe. Pediatr Med Rodz 2010, 6 (3), 189-193
- Czernecki T., Tarnogórski Z.: Alergeny i alergie pokarmowe. Żywność, 2002, 1(30), 19-33
- Pałgan K., Bartuzi Z.: Czynniki genetyczne i środowiskowe w rozwoju alergii na pokarmy. Postepy Hig Med Dosw, 2012; 66, 385-391
- Protasiewicz M., Iwaniak A.: Alergie pokarmowe i alergeny żywności. Bromatol Chem Toksykol, XLVII, 2014, 2, 237 – 242
- Kaczmarski M., Maciorkowska E., Jastrzębska J.: Alergia i nietolerancja pokarmowa u dzieci. Rola diety eliminacyjnej. Alergia Astma Immunologia, 1996, 1, 7-11
- Żywienie człowieka zdrowego i chorego. t.2. Pod red. Gawęcki J., Grzymisławski M. Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2010
- Hozyasz K., Słowik M.: Mleka inne niż ogólnodostępne krowie - argumenty za i przeciw. Prz Gastroenterol 2013; 8 (2): 98–107
- Grober U.: Micronutrients. Metabolic Tuning - Prevention - Therapy. MedPharm 2009
- Pachocka L.: Nomenklatura diet. W: Jarosz M: Praktyczny Podręcznik Dietetyki. Instytut Żywności i Żywienia, 2011, 160-167